دنیای مد و استایل بارداری

دوران بارداری یکی از مهم ترین و شیرین‌ترین بخش‌های زندگی هر خانمی است و انتخاب لباس مناسب هم راحتی خانم‌های باردار را به دنبال دارد و هم با ایجاد زیبایی بیشتر باعث بهتر شدن روحیه‌شان می‌شود.

دوران بارداری، پر از روزها و خاطره های شیرین و جذابه که همیشه در خاطر خانوم ها باقی می مونه و حتی خرید لباس در این دوران که توصیه ای ما به شما اینه که حتما از مدل های لباس بارداری با پارچه های رنگی و جذاب استفاده کنید و همیشه رنگ های روشن بپوشید.

استایل شخصی هم از مسائلی است که در انتخاب و ترکیب لباس بارداری باید به آن توجه شود، لباس‌های مخصوص بارداری معمولا استایل خاصی دارند که ممکن است با استایل شخصی شما هماهنگ نباشد و لزومی ندارد که شما در این دوره سبک لباس پوشیدن خودتان را کنار بگذارید و فقط لباس‌های مخصوص بارداری در لیست خریدتان قرار بگیرد.

شما باید بدانید که دقیقا به چه چیزی احتیاج دارید (مثلا این که خط کمر لباس کجا قرار می‌گیرد و یا لباس کوتاه برای شما مناسب‌تر است یا لباس بلند) و بر این اساس خریدتان را انجام دهید نه این که هر لباسی را که عنوان لباس بارداری دارد تهیه کنید و در هماهنگ کردن آن‌ها به مشکل بربخورید. در ادامه این نکات را به همراه چند ترکیب و ایده جذاب به شما معرفی می‌کنیم.

لباس بارداری را کی بخرم؟
حداقل یک دوره سه ماهه فرصت دارید. بنابراین سعی کنید با شروع شدن تغییرات دست به انتخاب لباس بزنید؛ در غیر این صورت ممکن است لباس‌هایی تهیه کنید که صرفا مدل لباس بارداری را دارند؛ اما برای تغییرات بدن شما مناسب نیستند.

چه رنگ لباس بارداری بهتر است؟

در دورانی که می‌تواند شادترین دوران زندگی‌تان باشد، سراغ رنگ‌های تیره نروید که ناخودآگاه روی روحیه شما تاثیر می‌گذارد. تغییرات روحیه منجر به تغییرات هورمونی شده و هورمون‌ها هم روی وضعیت جنین تاثیر می‌گذارند.

برای انتخاب لباس بارداری از رنگ‌های شاد استفاده کنید؛ اما نه هر رنگی. برای مثال خیلی از طراحان لباس پیشنهاد می‌کنند بهتر است از رنگ‌های تند در این دوره استفاده نکرد؛ چون ممکن است باعث بروز هیجان شوند؛ در عوض تا می‌توانید سراغ رنگ‌های شاد و ملایم بروید.

هر کس تناژ پوست مخصوص خودش را دارد؛ بعضی‌ها تناژ پوستشان گرم است نحوه تشخیص رنگ پوست، بعضی‌ها سرد و بقیه تناژ خنثی دارند. لباس بارداری‌تان را با توجه به تناژ پوستتان انتخاب کنید.

لباس بارداری باید گشاد باشد؟

 

خیلی‌ها فکر می‌کنند هر کس که اضافه وزن پیدا می‌کند، چه اضافه وزن بارداری و چه غیر بارداری، باید لباس‌های گشاد بپوشد؛ اما آیا این طرز فکر درست است؟ خیر.

پوشیدن لباس گشاد در صورتی مجاز است که اضافه وزن بارداری شما، سراسری باشد؛ یعنی تمام اعضای بدنتان دچار ورم شده یا تغییر سایز پیدا کرده باشند؛ در صورتی که اگر بارداری شما تنها روی سایز سینه‌ها و شکم تاثیر گذاشته، می‌توانید به راحتی از لباس‌های نخی نسبتا چسبان استفاده کنید. به خاطر داشته باشید اگر در دوران حاملگی افزایش سایز سینه دارید، موقع خرید لباس بارداری بهتر است به جای شومیز‌های دکمه‌دار، سراغ تی‌شرت یا بلوز جلو بسته بروید؛ چون افزایش سایز سینه‌ها می‌تواند روی بسته شدن دکمه‌های لباستان تاثیر بگذارد و لباس را بدفرم کند.

بچه بالای شکم قرار گرفته یا پایین؟
یکی از موارد دیگری که موقع انتخاب لباس بارداری باید به آن دقت کنید، وضعیت قرار گرفتن بچه است. بعضی بارداری‌ها بالای شکمی هستند و بعضی دیگر پایین شکم. در این دو وضعیت؛ نحوه لباس پوشیدن شما متفاوت خواهد بود.

برجستگی شکم به سمت پایین: از بهترین مدل‌های لباس بارداری برای وضعیتی که جنین پایین شکم قرار دارد، انتخاب لباس سرهمی است؛ کافی است مدل شلوار سرهمی‌تان در قسمت زانوها و باسن آزاد باشد و پایین آن کمی تنگ شده باشد تا قد شما را کشیده‌تر و اندامتان را خوش فرم‌تر نشان دهد.

برجستگی شکم به سمت بالا: چه یک پیراهن ماکسی نخی و راحت بپوشید و چه از دامن یا شلوار فاق بلند کمک بگیرید، استایل شما زیبا خواهد شد. بسته به اینکه در کدام لباس احساس راحتی بیشتری دارید، دست به انتخاب بزنید.

سه مدل لباس بارداری ضروری
بلوز گشاد و لگینگ

پیراهن رها از زیر سینه: مدل Empire Waist به پیراهن‌هایی اطلاق می‌شود که قسمت بالا آن‌ها نسبتا چسبان است و از زیر سینه به صورت آزاد و رها می‌ایستد.

رویه لباس آزاد

لباس‌های چند لایه برای بارداری

یکی از ترفندهایی که پیشنهاد می‌کنیم در دوران بارداری‌تان به آن توجه داشته باشید، ترفند لایه‌بندی کردن لباس است. از آنجایی که در دوران بارداری هورمون‌ها فعالیت بیشتری دارند، ممکن است بیشتر احساس گرما یا سرما کنید. به همین دلیل خوب است در زمستان از ترکیب تی شرت نخی آستین کوتاه یا زیرپیراهنی، بلوز نخی آستین بلند، رویه یا کاردین و پالتو کمک بگیرید. با این ترکیب هر وقت گرمتان شد می‌توانید یکی یکی لایه‌ها را کم کنید و با احساس سرما همان لایه‌ها را دوباره بپوشید. در سایر فصل‌های سال هم با توجه به شرایط آب و هوایی از این ترفند استفاده کنید.

قد ایده‌آل برای لباس بارداری

 

پیراهن‌های ماکسی و بلند، یکی از محبوبترین مدل‌های لباس بارداری هستند. نکته مهمی که باید در مورد این پیراهن‌ها و سایر انواع لباس بارداری به خاطر داشته باشید، توجه به قد آن‌هاست.

مرکز ثقل بدن در حاملگی جا به جا می‌شود و ناخودآگاه وضعیت راه رفتن خانم‌های باردار متفاوت خواهد شد. پوشیدن لباس‌هایی که قد بلندی دارند در این دوران ممنوع است؛ چون کنترل روی وضعیت راه رفتن نسبت به قبل کمتر شده و ممکن است منجر به زمین خوردن مادر و آسیب به خودش یا جنین شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم تا جایی که امکان دارد، قد لباس را متناسب انتخاب کنید و حتی در مهمانی‌ها هم سراغ مدل لباس بارداری مجلسی با قد بلند نروید.

رابطه جنس لباس و سلامت جنین

جنس لباس بارداری که انتخاب می‌کنید، اهمیت زیادی دارد؛ هم برای سلامت خودتان و هم برای سلامت فرزندتان. به همین دلیل توصیه می‌شود تا جای ممکن سراغ لباس‌هایی که از الیاف مصنوعی مثل نایلون تهیه شده‌اند، نروید و در عوض از ویژگی‌های بی نظیر الیاف طبیعی به خصوص انواع مدل پیراهن زنانه نخ پنبه کمک بگیرید. الیاف طبیعی ضد حساسیت هستند، احساس راحتی بیشتری ایجاد می‌کنند و مانع تنفس پوست شما نخواهند شد؛ این قانون را به ویژه موقع انتخاب لباس زیر بارداری مد نظر داشته باشید، چون هر گونه حساسیت و عفونت در ناحیه تناسلی می‌تواند زایمان شما را به خطر بیندازد.