راه حل هایی برای مسائل غیر قابل پیش بینی

1- اثر لایی چسب: برای پاک کردن اثرسوختگی لایی چسب برروی اتو یک تکه کاغذ آغشته به پارافین را که به صورت گلوله درآورده اید به کف اتو بمالید.برای برداشتن اثر لایی چسبان از روی لباس از الکل چوب استفاده کنید.

2- اثر کاربن روی پارچه: یک تکه پنبه یا پارچه کتان را باحلال هایی که در خشکشویی ها استفاده میشود مرطوب کنید و روی محل مورد نظر بمالید سپس با آب ولرم بشویید.

3- لکه مایع سیلیکون بر روی لباس: یک گلوله پنبه یا پارچه ای نخی را به الکل چوب آغشته کنید و سپس بر روی لکه ای که به وسیله این مایع بر روی لباس ایجاد شده بکشید. اگر لک خشک شده باشد باید این عمل را چند بار اناجم دهید.(مایع سیلیکون از ریش ریش شدن پارچه هنگام برش جلوگیری میکند.

4- لکه سوختن پارچه هنگام اتو کشی: پارچه کتان یا پنبه را با آب اکسیژنه3% مرطوب کنید و روی محل مورد نظر بکشید .با اینکه روی محل سوختگی را بایک پارچه آغشته به آب اکسیژنه بپوشانید.سپس روی آن را پارچه خشک بگذارید وبا اتو گرم(بدون بخار)روی آن را اتو بزنید و سپس لباس را بشویید.

5- لکه روغن چرخ: پارچه نخی (یا پنبه) را با حلال های مخصوص که در خشکشویی ها استفاده میشود مرطوب کنید.اگر پارچه قابل شستشو میباشد ابتدا پارچه را بایک محلول مخصوص لباسشویی که مستقیما روی لکه ریخته شود بشویید.سپس روی لکه را با پنبه بکشید.

6- لکه خون: اگر تازه باشد با آب سرد و صابون بشویید.در مواقعی که به آب و صابون دسترسی ندارید میتوانید روی لک را با آب دهان خود خیس کنید و با پنبه یا پارچه روی آن رابمالید. آب دهان ب دلیل اینکه همان آنزیم ها را دارا می باشد موثر است.برای لک های کهنه تر و قوی تر محل لک را با موادی که ترکیبی از آنزیم خون را دارا باشد بشویید با این که به وسیله تترا کلرور کربن بشویید و سپس با آب سرد آبکشی کنید و دوباره با اب ولرم و صابون آن را بشویید. به خاطر داشته باشید که آب داغ لکه خون را ثابت میکند.

7- لک رژ لب: ابتدا لک را با مایع لباسشویی مخصوص ملافه یا مایعی که ترکیب اصلی آن روغنی باشد مرطوب کنید و سپس با آب بشویید.اگر پارچه قابل شستن نیست با مواد مخصوص خشک شویی لکه را از بین ببرید.روش دیگر اینکه کمی وازلین یا گلیسیرین روی لک بمالید و سپس با آب و صابون بشویید.اگر هنوز لکه باقی مانده است آب اکشیژنه روی لک بزنید و سپس با آب بشویید.در این مرحله از صابون استفاده نکنید.

8- لک ماژیک: ابتدا با اتو روی لکه را گرم کنید سپس یک گلوله پنبه ای را آغشته به آب اکسیژنه3% کنید (در حدی که مرطوب شود) و روی لک بکشید و سپس بشویید.

نکته

همیشه خیلی سریع اقدام به لکه گیری کنید زیرا لکه در پارچه جذب میشود و دیرتر برطرف می گردد.ابتدا نوع لک واینکه از چه موادی است را مشخص کنید سپس جنس پارچه و این که قابل شستشو است یا خیر. اینکه پارچه رنگیست و همچنین نوع رنگ و این که در پایان لکه گیری چه عکس العملی خواهد داشت.همانطور که پیش تر هم گفته شد ابتدا روی درز لباس. سجاف و یا تکه ای از همان پارچه امتحان کنید و سپس لکه گیری را انجام دهید.