روش تا زدن پایین لباس – بخش 2

 

برای تا زدن پارچه های پوست بهتر است از دوخت با دست،مانند پس دوزی یا زیگزاگ استفاده کنید.هرگز از اتو برای صاف کردن لبه تا زده استفاده نکنید.در پارچه های پوست مصنوعی،یک تا نرم و لطیف و بدون خط،خیلی زیباتر از یک خط صاف و مشخص میباشد.اگر پارچه پوست شما دارای پرزهای انبوه وفشرده است،میتوانید از یک آستر سبک و نرم برای آن استفاده کنید.سپس با نخ دولا،لبه آن را پس دوزی کنید.

طریقه استفاده از آستری برای (تا)ی پارچه

1-لبه ای را که میخواهید آستر بزنید به فاصله 2/5 سانتی متر با تیغ برش دهید.سپس یک نوار از پارچه آستری به عرض 10 سانتی متر و به طول لبه مورد نظر تهیه کنید واز وسط تا زده تا کاملا نصف شود و روی آن را اتو کنید.

2-نواری را که از آستر تهیه کردید را لب به لب پارچه قرار داده و از فاصله 5 میلی متری لبه چرخ کنید.سپس با سوزن پرزهایی که داخل دوخت رفته را مانند آنچه که قبلا گفته شد،درآورید.

3-لبه آزاد آستر را به داخل پارچه برگردانیدو1/5 سانتی متر از پارچه پوست را به طرف تا اضافه کنید.سپس با پس دوزی آن را بدوزید.

 

دوخت یک لا همراه با دوخت دوبله

1-لبه پارچه را صاف کرده و با دوخت زیگزاگ بدوزید،طوری که لبه پوست کاملا با زیگزاگ پوشیده شود.

2-سپس لبه را به طرف بالا برگردانید و کوک بزنید.بعد آن را از قسمت داخلی با زیگزاگ شل،با دست بدوزید.

3-در پایان،لبه بیرونی را با دوخت زیگزاگ،پس دوزی کنید.

 

طریقه دوخت دکمه و زیپ

با توجه به بلندی پرزهای پوست،دکمه و زیپ را انتخاب کنید.بر روی پوست هایی که دارای کرک های بلند میباشد.از جادکمه و زیپ استفاده نکنید.از قزن های مخصوص و یا دکمه های نر و ماده استفاده کنید.دکمه ها و قزن ها را با نخ محکم و دولا بدوزید.برای پوست هایی که کرک های کوتاه دارند.میتوان از زیپ استفاده کرد.در این صورت دندانه های زیپ باید کاملا دیده شود تا هنگام باز و بسته شدن زیپ،پرزها لای دندانه ها گیر نکند.

1-دکمه نر وماده که به رنگ های سفید،قهوه ای و مشکی وجود دارد،برای این نوع پارچه ها بسیار کاربرد خوبی دارد.

2-با یک نخ براق و یا شفاف میتوانید قزن را به پالتو بدوزید.عموما برای پالتو و کت از این نوع قزن ها استفاده میشود،که یکی در قسمت یقه و دیگری در قسمت کمر لباس دوخته میشود.

3-زیپ هایی که از جنس پلاستیک باشند،معمولا طوری دوخته میشوند که دندانه های آن به خوبی دیده شود،تنها برای پوست هایی که دارای پرز های کوتاه هستند استفاده میشود.بعد از دوخت،کرک ها را از زیر دوخت بردارید تا از ضخامت قسمت دوخت جلوگیری شود.در پایان،قسمت پارچه ای زیپ را از پشت پوست با دست بدوزید.