روش دوخت پارچه های ابریشمی و ظریف

همیشه سعی کنید بین مدلی که انتخاب می کنید و نوع و جنس پارچه هایی که تهیه می کنید،هماهنگی کافی وجود داشته باشد. ظرافت پارچه را در نظر داشته باشید. فرضا مدل هایی که برای پارچه های ابرشمی و پارچه های ظریف و نازک وجود دارد خیلی متنوع هستند، مانند: پیراهن، دامن های فون، کلوش و …

سعی کنید مدل هایی را که برای این نوع پارچه ها انتخاب می کنید کمتر دارای برش های قوسی باشند. زیرا هنگام دوخت سُر می خورند و چین برمی دارند. در این نوع پارچه ها از مدل هایی استفاده کنید که کمتر برش داشته باشند، زیرا دوخت آن ها مشکل است و اغلب، کار ظریف در نمی آید. یا مدل هایی که در آن زیپ،جیب،و یا غیره دارند. برای اینکه هر کدام از این ها از روی پارچه دیده می شود و دوخت آن و همچنین ظریف در آوردن آن ها نیاز به مهارت زیادی دارد و کمی خطا باعث میشود که کار زشت به نظر بیاید.

آماده کردن پارچه قبل از دوخت:

پارچه های ابریشمی و ظریف قبل از برش، بهتر است شسته و خشک شود. و به دلیل اینکه گاهی این قبیل پارچه ها بعد از شستشو تنگ و یا کوتاه می شوند و به اصطلاح آب می روند. از طرف دیگر شستن این گونه پارچه ها قبل از دوخت، دوخت آن را آسان تر خواهد کرد، این نوع پارچه ها باید با درجه کم شسته و خشک شوند. قبل از شستن لبه بریده شده پارچه را با دوخت مستقیم بدوزید تا موقع شستن تارهای پارچه کشیده و ریش ریش نشود. بهتر است این پارچه ها را با دست و با آب ولرم شست. زیرا پارچه را ظریف تر و لطیف تر میکند. ضمنا بهتر است یک تکه از پارچه را اول بشویید تا ببینید پارچه به چه حالتی در می آید ( از نظر رنگ دادن، زیاد چروک شدن و غیره )سپس تمام پارچه را بشویید. همچنین همیشه آستر لباس و پارچه های توری را قبل از برش بشویید. چون کمی آب رفتن این نوع پارچه ها باعث خراب شدن لباس خواهد شد. برای اتو کردن نیز از پارچه مخصوص اتو کشی استفاده کنید.

طریقه شستشو پارچه ابریشمی با دست:

1- ابتدا پارچه را داخل آب ولرم کمی مالش دهید و سپس از یک شامپو یا صابون بدن طبیعی استفاده کنید و داخل آب سرد، آبکشی نمایید.

2- پارچه را داخل یک حوله بپیچانید. بدین طریق آب اضافه پارچه گرفته می شود. نکته: برای اینکه آب پارچه را بگیرید، هرگز آن را چنگ نزنید، چون این گونه پارچه ها خیلی زود چروک میشوند و اتو کردن آن ها هم مشکل خواهد بود.

3- پارچه ها را تا وقتی که هنوز کمی نم دارد از طرف پشت اتو بزنید.برای این منظور از اتو خشک با درجه حرارت کم و رو به سمت راه پارچه استفاده کنید. هرگز از اتو بخار استفاده نکنید.

روش اتو زدن:

قبل از اتو زدن پارچه، ابتدا روی یک تکه از همان پارچه را آزمایش کنید. با درجه حرارت کم شروع کنید تا حرارت مورد نظر و مطمئن، مخصوص آن پارچه مشخص شود. اگر اتو شما مدرج به درجه حرارت های متفاوت با انواع جنس الیاف پارچه بود، از درجه حرارت مخصوص همان جنس پارچه می توانید استفاده کنید.

دقت کنید که پارچه های مواد دار به آسانی می سوزد. این نوع پارچه ها را باید با حرارت کم اتو کرد و یا این که از پارچه مخصوص اتو زدن استفاده کنید. برای این نوع پارچه ها، از اتو های نچسب ( تفلون دار) استفاده نکنید. به دلیل اینکه خیلی سریع داغ می شود و باعث سوزاندن پارچه میشود. بعضی از انواع پارچه های ابریشمی را می توان با اتو بخار اتو کرد، اما قبل از آن روی یک تکه از همان پارچه امتحان کنید تا درجه حرارت مطمئن برای آن پارچه را پیدا کنید. زیرا بخار زیاد باعث میشود که اثر اتو روی پارچه بماند. به خصوص روی پارچه های ابریشمی که قبل از دوخت شسته نشده باشد.

نکته: پارچه های تافته را با اتو خشک اتو بزنید. از اتو بخار استفاده نکنید، چون بخار اتو آهار را از بین میبرد. پارچه های براق و پارچه های ظریف را خیلی زیاد اتو نکنید و هیچ وقت هنگام اتو زدن روی پارچه فشار نیاورید.

روش برش زدن پارچه های ابریشمی:

هنگام برش زدن پارچه های ظریف و نازک مانند حریر و ابریشم، برای این که مانع از سر خوردن این نوع پارچه ها به هنگام برش شوید. می توانید روی میزتان رومیزی پلاستیکی پشت کرک دار بیاندازید ( قسمت کرک دار رومیزی، به طرف رو قرار گیرد) و سپس پارچه را روی آن بگذارید تا مانع از سر خوردن پارچه شوید. برای ثابت نگه داشتن الگو روی پارچه از سنجاق های نازک و خیلی ظریف استفاده کنید تا اثری روی پارچه باقی نگذارد، قبل از استفاده ابتدا سنجاق ها را خوب تمیز کنید. هم چنین سعی کنید که قیچی خیاطیتان بهترین نوع و خیلی تیز باشد و هنگام استفاده از تمیز بودن آن مطمئن شوید. زیرا بعضی از پارچه های مواد دار به هنگام برش پرز می دهند، که ممکن است به قیچی بچسبد. به همین دلیل اول بهتر است با یک پارچه تمیز قیچی را خوب پاک کنید و سپس استفاده نمایید. هنگام برش پارچه های براق مثل ساتن، مخمل کبریتی به خواب پلرچه توجه داشته باشید. در غیر این صورت بعد از پایان کار، لباس دو رنگ خواهد شد.

روش قرار دادن الگو روی پارچه های سُر:

1- با تازدن پارچه مانع از سُر خوردن آن روی میز می شوید.

2-سنجاق ها را به صورت عمودی روی الگو و پارچه قرار دهید تا مانع از تکان خوردن پارچه شوید.

3- برای کنترل بهتر این نوع پارچه ها، میتوانید زیر پارچه، کاغذ های بزرگ مخصوص قرار دهید و سنجاق ها را درست روی خط دوخت بر روی الگو بچسبانید تا تمام قسمت های الگو،پارچه و کاغذ زیر آن را با هم بگیرد. سپس پارچه را برش بزنید.به این صورت مانع از سُر خوردن بیشتر پارچه میشوید.