روش شناخت پارچه بارانی

این جنس پارچه که قیمت آن ارزان تر از چرم طبیعی است،زیبایی و دوام خوبی دارد و هوا نیز از آن عبور نمیکند.البته به قشنگی پوست و چرم،خوش ایست نیست و به اصطلاح خودش را نمی اندازد.از خصوصیات آن این است که آب از آن رد نمیشود.وبرای کاپشن و لباس های اسپرت و بارانی مناسب است.بعضی از روش های دوخت این نوع پارچه ها شبیه جیر مصنوعی است و چون راه پارچه ندارد (بافت ندارد)،خودش را خوب نمی اندازد. هنگام استفاده از این نوع پارچه ها،ابتدا سعی کنید یک مدل پرو از طرح مورد نظرتان درست کنید.تا بدین شکل تمام عیب ها را روی مدل پرو خود بر طرف کنید.همچنین هلال آستین را کم کنید.(قبلا در مورد جیر مصنوعی،در این باره توضیح داده شده است.) هرگز از سنجاق برای قرار دادن الگو بر روی آن استفاده نکنید.برای این منظور میتوانید از نوار چسب یا چسب های مخصوص استفاده کنید.هم چنین از کوک زدن پرهیز کنید.به هنگام دوخت با چرخ،از دوخت رفت و برگشت در ابتدا و انتهای دوخت استفاده نکنید.میتوانید برای جلوگیری از باز شدن نخ را گره بزنید.اگر پارچه به راحتی در زیر چرخ حرکت نمیکند،میتوانید از مایع سیلیکون استفاده کنید.از این مایع بر روی صفحه پایه و زیر پایه بزنید تا پارچه به راحتی حرکت کند.همچنین هنگام دوخت میتوانید زیر محل دوخت را کاغذ بگذارید.سوزن چرخ را همیشه چک کنید و دقت کنید که نوک آن شکسته نباشد و زود به زود آن را عوض کنید.حرارت این نوع پارچه ها را از بین میبرد،بنابر این هرگز از اتو استفاده نکنید و برای اصف کردن لبه های دوخت و لبه تا از یک دوخت از رو استفاده کنید. همچنین از لایی چسب دار در این نوع پارچه ها استفاده نکنید.درصورت لزوم از لایی معمولی که به لباس دوخته میشود استفاده کنید.

 

چند روش برای کارکردن با این گونه پارچه ها

1- الگو را روی یک لای پارچه قرار دهید و با وزنه آن را روی پارچه ثابت نگه دارید و برش بزنید.هرگز از سنجاق برای این منظور استفاده نکنید.برای علامت گذاری از صابون و یا ماژیک مخصوص استفاده کنید و در صورت لزوم از نوار چسب براق مخصوص این کار،استفاده کنید.

2-قسمت تا پایین لباس را از طرف روی کار چرخ کاری کنید.طول دوخت را کم انجام دهید تا از پیچ خوردن پارچه جلوگیری شود.به دلیل اینکه جنس این پارچه ها طوری است که به راحتی نمیشود با آن کارکرد،میتوانید با استفاده از نوار چسب،به طول 3 تا 3/5 سانتی متر،تا را بچسبانید و ثابت کنید.سپس روی آن را بدوزید.

 

دوخت پارچه های بارانی

1- دوخت ساده: درز دوخته شده را از وسط باز کنید و دوطرف آن را چرخ کاری کنید تا بدین طریق محل دوخت صاف شود و احتیاجی به اتو زدن نباشد،زیرا پارچه های بارانی قابل اتو کشی نیست.

2- دوخت محکم کاری: دولبه دوخته شده را روی هم فشار دهید و به یک طرف بخوابانید و لبه اضافه آن را با قیچی صاف کنید و از رو چرخ کاری کنید.

3- دوخت دولبه: دولبه پارچه را روی پارچه با هم بدوزید.سپس دولبه را به یک جهت قرار دهید و باهم تا بزنید و از رو آن را چرخ کاری کنید.برای این که محل دوخت ضخیم به نظر نیاید میتوانید لبه زیری را کمی قیچی کنید.بعد لبه رویی را روی آن تا بزنید.این نوع دوخت را برای مدل هایی که نمیخواهید آستر بدهید،استفاده کنید تا داخل کار تمیز باشد.

 

بستن

1- دکمه: از دکمه های کوچک برای لباس استفاده کنید،به این صورت که دکمه های کوچک را (که بهتر است شفاف باشد) در پشت کار،درست زیر دکمه رویی بدوزید.این کار مانع از پاره شدن دکمه میشود.

2- دکمه منگنه ای: این نوع دکمه ها،میتواند به راحتی جایگزین دکمه و جادکمه گردد.قبل از این که این دکمه ها را بر روی محل مورد نظرمنگنه کنید،زیر پارچه از یک لایی چسب یا لایی پارچه ای استفاده کنید.

3- زیپ های بزرگ پلاستیکی: این نوع زیپ ها بیشتر برای کاپشن استفاده میشود.بهتر است طوری دوخته شود که دندانه های آن به وضوح به چشم بیاید.شما میتوانید زیپ را از رنگ های مخالف پارچه انتخاب کنید تا کار جلوه زیباتری پیدا کند.