شناخت و کاربرد انواع پایه های چرخ

انواع پایه چرخ

1-پایه سردوزی: دراصل کار چرخ سردوز را انجام میدهد.البته به مجهزی وراحتی سردوز نیست.این پایه را میتوان بر روی چرخ های خیاطی سوارکرد.

2-پایه غلطک دار: غلطک جلو پایه باعث میشود که به راحتی از روی پارچه رد شود وپارچه صاف وکشیده دوخته شود.این پایه برای ابردوزی و چرم دوزی و همچنین پارچه های ضخیم پرزدار.جیر ومخمل استفاده میشود.

3-پایه شفاف: این پایه که از نوع پلاستیکی شفاف میباشد برای بهتر دیدن دوخت های کش دوزی.قلابدوزی و گلدوزی مناسب میباشد. زیرا این پایه یک برآمدگی است که این امکان را برای نگه داشتن دوخت برجسته مثل دوخت رفت و برگشت.دوخت تزیینی و دوخت های ظریف روی پارچه های ظریف و نازک را میدهد.همچنین برای دوخت دکمه نیز استفاده میشود.

4-پایه مخصوص دوخت زیپ: این نوع پایه برای دوخت هایی که نزدیک لبه ها انجام میگیرد مانند لبه دندانه های زیپ قابل استفاده میباشد.طراحی این پایه طوری است که میتوان باهردوطرف آن کارکرد.مانند لبه راست و چپ زیپ.

5-پایه یک طرفه: این پایه در قسمت داخل دارای یک بریدگی کوچک میباشد که محل عبور سوزن هنگام دوخت میباشد.این باعث میشود که لبه کار جمع نشود وبیشتر برای دوخت لبه پارچه های کشی استفاده میشود.این پایه برای کوک دوزی نیز به کار میرود.

6-پایه دوخت منظم: باصفحه فلزی و سوزن مخصوص آن که مانع گیر کردن و پاره شدن پارچه به هنگام دوخت میشود.

7-پایه مخصوص تا دادن: به طور اتوماتیک پارچه را تا میگذارد و در نتیجه در وقت صرفه جویی میشود. و همچنین احتیاج به اتوکشی پارچه در اول کار نیست.