لوازم مخصوص علامت گذاری

جهت انتقال طرح ها از روی کاغذ مدل یا الگو بر روی پارچه، از روش های سریع و ساده مانند رولت صاف و یا ماژیک مخصوص خیاطی استفاده کنید. این دو ابزار پارچه را خراب نمی کند و اثرهایی که می گذارد خیلی سریع پاک می شوند و از بین میروند.

چند نکته مهم برای دوخت خوب و تمیز:

1- پایه دوخت منظم که لایه های پارچه را در حال دوخت یکنواخت نگه میدارد و پارچه های ظریف و نازک را منظم از زیر سوزن چرخ حرکت می دهد.

2-همیشه سوزن خود را بررسی کنید که سر آن شکسته نباشد. چون سوزن شکسته باعث چین خوردن پارچه می شود و دوخت را خراب میکند. بهتر است برای پارچه هایی که خیلی ظریف و یا حساس هستند از یک سوزن مخصوص آن نوع پارچه و همچنین جدید استفاده کنید تا از چین خوردن پارچه و جمع شدن نخ جلوگیری کند.

3- پلاک با سوزن معمولی که برای دوخت های مستقیم استفاده می شود. این پلاک از این که پارچه به داخل دندانه های سطح چرخ کشیده شود، جلوگیری می کند. هنگامی که از این پلاک برای زیگزاگ زدن استفاده می کنید،قسمت باز صفحه آن را با یک چسب بپوشانید، سپس با سوزن سوراخ کنید و بعد سوزن را با الکل خوب تمیز کنید.

4-پایه دوخت معمولی بهترین وسیله برای دوخت مستقیم ( راسته دوزی) است، زیرا سطح زیر پایه صاف است و به راحتی پارچه از زیر آن عبور میکند.

5- با رولت صاف یا با ماژیک مخصوص خیاطی علامت گذاری کنید.هنگامی که میخواهید از رولت استفاده کنید، کار را روی یک سطح محکم و صاف قرار دهید و کمی با رولت فشار دهید. برای این که علامت ها خیلی واضح دیده شود ، هرگز از کاربن استفاده نکنید، زیرا کار را خراب میکند.

روش جلوگیری از جمع شدن و چین خوردن دوخت:

1- ابتدا سوزن را وارد پارچه کنید، سپس پایه را پایین بیاورید. برای این که از جمع شدن نخ جلوگیری کنید، قبل از اینکه دوخت را شروع کنید، سر نخ را با یک دست نگه دارید و با دست دیگر پارچه را.

2-هنگام دوخت یک دست خود را جلو و دست دیگر را عقب کار قرار دهید تا دوختی صاف داشته باشید.هرگز هنگام دوخت پارچه را نکشید، چون باعث خراب شدن دوخت میشود و ممکن است سوزن چرخ بشکند.