موفقیت نامحدود در 20 روز با آنتونی رابینز – روز اول

موفقیت نامحدود در 20 روز

(روزاول)

نام آنتوني رابينز براي بسياري از ايرانيان آشناست، اين شخص در ايالات متحده، كانادا و بسياري از كشورهاي اروپايي داراي شهرت فراوان است.

وي كه تا چند سال پيش در گمنامي و فقر مي‌زيست، توانست در مدت كوتاهي خود را به ثروت موفقيت، و شهرت كم نظيري برساند و منشاء خدمات فرهنگي، آموزشي و درماني ارزنده‌اي گردد. آنتوني رابينز در سال 1961در خانواده‌اي فقير به دنيا آمد. پس از گرفتن ديپلم به كارهاي گوناگوني روي آورد اما توفيق چنداني نيافت در سن 22سالگي در آپارتمان چهل متري محقري، زندگي مجردي فقيرانه‌اي داشت و به گفته خودش، ناچار بود ظرفهاي غذاي خود را در وان حمام بشويد .

گذشته از گرفتاريهاي مالي،‌در اثر پرخوري و بدخوراكي، بيش از يك صد و بيست كيلوگرم وزن داشت و به علت چاقي، دچار تنبلي، بي‌حالي و خواب آلودگي شده بود. اما در عين فقر و فلاكت، روياها و آرزوهاي جاه طلبانه‌‌اي داشت و در عالم خيال خود را در قصر زيبايي در ساحل دريا و نزديك جنگل سرسبزي مجسم مي‌ساخت و براي خود همسري شايسته، اتومبيلي گران قيمت در نظر مي‌گرفت.

آنتوني رابينز سرانجام تصميم به مبارزه با چاقي خود گرفت و با مطالعه چند كتاب و از همه مهمتر الگو قرار دادن فردي كه از هر جهت سالم و داراي تناسب اندام بود توانست در كمتر از دو ماه بدون استفاده از رژيم غذايي و عمدتاً با شيوه‌هاي روان شناسي و كنترل ذهن و فكر حدود پانزده كيلو گرم از وزن خود كم كند. آنتوني به مطالعه عميق كتب روانشناسي و شركت در كلاسهاي استادان اين علم پرداخت و با فنون تازه‌اي از قبيل «برنامه ريزي عصبي -كلامي» و «در روشهاي انجام بهينه كارها» آشنا گرديد و اين روشها را در مورد خود و ديگران به كار گرفت و به تنايج چشمگيري نايل شد. تدريجاً توجه بسياري به سوي او جلب گرديد .در سال 1984شيوه‌هاي تازه روانشناسي را بر روي تعدادي از قهرمانان ورزشي مورد آزمايش قرار داد و آثار آنان در بازيهاي المپيك 1984نمايان گرديد. پس از آن، با آن كه خود وي تير اندازي نمي‌دانست براي تدريس روشهاي جديد به نظاميان توسط ارتش آمريكا دعوت شد و ضمن آنكه توانست زمان برنامه‌هاي آموزشي نظاميان را به نصف تقليل دهد ،درصد قبولي شركت كنندگان را از 70درصد به 100درصد افزايش داد.

 

اين موفقيتها، پاداشهاي مادي و معنوي فراوان به همراه داشت در كمتر از دو سال با همسر دلخواه خود ازدواج كرد قصر زيبايي در سواحل سرسبز «سن ديه گو» خريد كه مشرف به دريا بود اتومبيل و وسايل زندگي خود را مطابق با روياهاي جواني تهيه كرد. سمينارها و سخنراني‌هاي متعددي در شهرهاي مختلف اجرا كرد. با شيوه‌هاي روان درماني خاص خود بسياري از افراد را از چنگال يأس، افسردگي‌ها، ترسها (تاريكي، ارتفاع، مرگ… )نجات داد.

مورد مشورت افرادي از طبقات مختلف نظير روساي جمهوري، مديران و صاحبان صنايع و بازرگانان واقع شد.برنامه‌هاي مطبوعاتي و تلويزيوني فراوان را اجرا نمود كه تا امروز ادامه دارد. برنامه «عبور از روي آتش» وي بخش كوچكي از سميناري است كه به منظور اعتماد به نفس در شركت كنندگان انجام مي‌دهد. آنتوني رابينز در سال 1986در حالي كه بيش از 25سال نداشت حاصل انديشه‌ها و تجربه‌هاي عملي خود را در كتابي به نام «به سوي كاميابي» به رشته تحرير كشيد كه در سال 1987عنوان پر فروش‌ترين كتاب را به خود اختصاص داد. آنچه در اینجا آورده شده چكيده‌اي است از كتاب موفقيت نامحدود در 20روز آنتوني مي‌باشد كه در ايران با تيراژ بالا و بيش از 10بار تجديد چاپ شده است.

كارگاه عملي موفقيت با رابينز

به اطرافتان خوب توجه كنيد! چند درصد از ما شب هنگام كه از كارهاي روزانه فارغ مي‌شويم از آنچه انجام داده‌ايم راضي و خشنوديم؟! چند درصد از ما با راحتي و خيال آسوده سر بر بالين مي‌گذاريم؟ چند درصد از ما روزي را بدون اضطراب و ترس و عصبانيت گذرانده است؟ و صبح چند درصداز ما با وجود خواب كافي سر حال و با نشاط از خواب برمي‌خيزيم؟! چند درصد از ما با علاقه و شوق به سر كار خود مي‌رويم؟ و كاري را كه به عهده دارد با اعتماد به نفس كامل و با خشنودي انجام مي‌دهد؟ چند درصد از ما هنگام رسيدن به خانه، انرژي، شوق و نشاط را به خانواده هديه مي‌كند؟ چند درصد از ما از درآمد ماهيانه خود راضي بوده و آنرا كافي مي‌داند؟

«همه‌ي ما محتاج يك انقلاب دروني هستيم» .

همه در آرزوي روزهاي خوب و موفق داشتن پرشور و نشاط بودن، پر انرژي و سالم بودن، ثروتمند شدن، اعتماد به نفس پيدا كردن … هستيم. اما! چند درصد ما براي تغيير يافتن قدمي برداشته‌ايم!؟ چند درصد از ما از آنچه مي‌بينيم،‌مي‌شنويم و مي‌آموزيم بهره مي‌گيريم؟! ما همه در روزمره‌گي‌هاي زندگي خود گم شده‌ايم؟ چرا؟!

شايد تنها به اين دليل كه راه تغيير يافتن را نمي‌شناسيم. مقاله‌اي كه به دنبال اين مقدمه خواهد آمد و ادامه آن در 19روز آينده (ان شاء الله ) همان چيزي است كه مدتها در جستجوي آن‌ايد شما در طي 20روز برنامه با كمك آموزشهاي آنتوني رابينز پيله زندگي‌تان را خواهيد شكافت و همچون انساني دگرگونه، موفق، ثروتمند، سالم و نيرومند از درون آن به فضاي آرامش پرواز خواهيد كرد. اگر مي‌خواهيد در زندگي فرد موفقي باشيد

به خاطر بسپاريد كه «در معادله‌ي زندگي، آينده هيچ وقت با گذشته برابر نيست»

 

هفته اول «روز اول»

قدرت دروني

سلام، من آنتوني رابينز هستم و مي‌خواهم با شما درباره قدرت دروني‌تان صحبت كنم ما براي شما برنامه‌اي بيست روزه در نظر گرفته‌ايم كه به زندگي شما چهره‌ي كاملاً جديدي خواهد بخشيد از همين امروز روشي را در پيش خواهيد گرفت كه براستي كيفيت زندگيتان را براي هميشه تغيير خواهد داد.

موفقيت در اين برنامه در گروي دو اصل است

1-واقعاً بخواهيد زندگي‌تان تغيير يابد.

2-خود را در قبال انجام تمرينات اين برنامه مسئول بدانيد.

تصميم گيري

اغلب مردم نمي‌دانند واقعاً از زندگي چه مي‌خواهند، اما بدتر از آنها كساني هستند كه مي‌دانند چه مي‌خواهند اما هيچ كاري در جهت دستيابي به آن نمي‌كنند. آنها فقط مي‌نشينند و اميدوارند روزي همه چيزي را به دست آورند. آن «روزي»امروز است. بارها و بارها با افرادي مواجه شده‌ام كه مي‌گويند «اي بابا، چگونه مي‌توانم اخلاق همسرم را تغيير دهم؟! پاسخ من اين است «فقط تصميم بگيريد»

«از خود بيش از آنچه ديگران از شما انتظار دارند متوقع باشيد»

بزرگترين دام بر سر راه موفقيت «ترس» است .ترس از شكست، ترس از موفقيت، ترس از طرد شدن، ترس از درد و از تمام ناشناخته‌ها.

تنها راه براي برطرف ساختن ترس، رو به رو شدن با آن است به سراغش برويد، رو در رويش بايستيد و به رويش حمله‌ور شويد. ترس به تنهايي اصلاً بد نيست،‌ترس واكنش طبيعي بدن براي آماده كردن ما از وقوع احتمالي يك مشكل است. ترس به ما نهيب مي‌زند كه مواظب باش، حواست را جمع كن خطري در كمين است. ترس در واقع وكيل مدافعي است كه ما او را به زندانبان خود بدل ساخته‌ايم. شايد در ابتدا محدود ساختن ترسهايتان چندان جدي به نظر نرسد اما اين كار عملي است اين كار بايد به تدريج و مداوم صورت گيرد. درست مثل ورزيده كردن ماهيچه‌هاي بدنتان.

اصل انعطاف پذيري سه عامل عمده براي رسيدن به موفقيت نامحدود ضروري است.

1-بدانيد چه مي‌خواهيد.

2-دست به كار شويد.

3-نتايج كارهاي خود را زير نظر داشته باشيد.

اغلب افراد موفق شكست خورده‌ترين مردم دنيا هستند زيرا بيش از ديگران طعم شكست را چشيده‌اند. اغلب مردم به دليل ترس از شكست در زندگي هيچ كاري نمي‌كنند و اين در واقع يعني شكست براي تمام عمر .از تغيير مسير خود نمي‌هراسيد .قابليت انعطاف از خصايص افراد موفق است. آنقدر نحوه كار خود را تغيير دهيد تا بالاخره شما را موفق كند به نظر شما ديوانگي است؟! اجازه دهيد سوالي از شما بكنم چند بار به زمين خوريد تا توانسته‌ايد راه رفتن را بياموزيد؟!

الگو برداري از افراد موفق

من «آنتوني رابينز » معتقدم تمام افراد موفق كساني هستند كه رفتارهاي ويژه‌اي دارند و روشهاي خاصي كه آنها را بارها و بارها امتحان كرده‌اند. بنابر اين اگر ما همان رفتارها را در پيش بگيريم درست مثل اين است كه مسير خود را از روي نقشه‌اي كه از قبل با سالها زحمت بهتر شده است انتخاب كنيم.

من از روش الگو برداري براي بهبود بخشيدن به موقعيت مالي خود استفاده كردم. من در جايگاهي قرار داشتم كه در اجتماع زير خط فقر به شمار مي‌آيد. ذره‌اي اعتماد به نفس نداشتم و احساس افسردگي مي‌كردم اما توانستم از آپارتمان 40متري خويش به خانه‌ي جديدم كه ده هزار متر مربع وسعت داشت و در واقع شبيه قصر بود نقل مكان كنم.!! اين حقايق براي تحت تاثير قرار دادن شما نيست، بلكه مي‌خواهم به خود آييد و بدانيد كه چقدر سريع مي‌توانيد زندگي خود را دگرگون كنيد. فقط به شرط آنكه بياموزيم كه چگونه بايد از كامپيوتر ميان دو گوش‌تان «مغز» استفاده كنيد.

 

شكست پله‌اي براي صعود

تنها با احساس ناراحتي است كه فرد مي‌داند بايد مسير خود را تغيير دهد. اما به اين شرط كه اين احساس آن قدر قوي نباشد كه او را محافظه كار سازد و از به چنگ آوردن نعمات زندگي باز دارد. وجود احساسهاي ناخوشايند را بپذيرد آنها بخشي از زندگي هستند و در جاي خود مي‌توانند سودمند و مفيد باشند. اما اسير دام آنها نشويد و در احساسات خود غوطه‌ور گرديد.
آيا تاكنون دقت كرده‌ايد مردم، زماني موفق مي‌شوند مهماني مي‌گيرند و زماني كه شكست مي‌خورند به فكر فرو مي‌روند؟ كسي كه بارها به فكر فرو رود بزرگترين موفقيتها را به چنگ خواهد آورد پس شكست وجود ندارد.

دفترچه موفقيت

از شما مي‌خواهم انجام تمرينات را در اين بيست روز يك وظيفه بدانيد و آنها را يك به يك پيگيري كنيد براي انجام اين تمرينات نياز به يك دفترچه داريد. به تجربه دريافته‌ام هر كدام از ما 80درصد آنچه را مي‌شنويم يا مي‌خوانيم در طي 3روز فراموش مي‌كنيم با نوشتن آنچه مي‌آموزيم 75تا 90درصد مطالب به گنجينه‌ي خاطرات شما سپرده خواهد شد. زندگي با ارزش‌ترين هديه الهي است پس ارزش ثبت و نگهداري را نيز دارد.

 

تمرين امروز

براي تمرين امروز مي‌خواهم دو كار را، دو كاري كه مدتهاست بايد انجام دهيد اما انجام آنها را به تعويق انداخته‌ايد به پايان برسانيد. لازم نيست كاري كه مي‌كنيد عملي و شاق و دشوار باشد. شايد فقط يك تلفن به دوست‌تان ،دوستي كه مدتي است از او بي‌خبر مانده‌ايد و به راستي مي‌خواهيد از احوالش باخبر شويد. شايد اين كار تنها چند دقيقه پياده‌روي در اطراف خانه‌تان باشد و يا حتي تميز و مرتب كردن اتاق‌تان، نمي‌دانم هزار كار ريز و درشت هست كه بايد انجام شود اما، انجام آن را به روز بعد موكول مي‌كنيم. پس لطفاً همين حالا تصميم بگيريد و دو كار را كه حتماً بايد انجام شود در دفترچه موفقيت خود يادداشت كنيد .اين تغيير بسيار كوچكي در زندگي شماست كه به زودي دگرگوني عظيمي در شما به وجود مي‌آورد .

در فصل آينده نيروهاي كنترل كننده زندگي‌تان را به شما معرفي مي‌كنم.