موفقیت نامحدود در 20 روز با آنتونی رابینز – روز هفدهم

روز هفدهم:جسم سالم

امروز روز بسيار مهمي است. در حقيقت امروز شما زندگي خود را براي هميشه متحول خواهيد ساخت در اين مبحث قصد دارم با شما درباره‌ي نحوه‌ي بالا بردن انرژي جسماني‌تان گفتگو كنم. بزرگترين مشكل اغلب مردم اين است كه، با وجود اينكه هميشه اهداف خوب و مهمي را در سر دارند و برنامه‌هاي درستي براي رسيدن به اين اهداف در نظر مي‌‌گيرند، انرژي لازم جهت تلاش براي رسيدن به اهداف‌شان را ندارند آنها روزي 5تا 9ساعت كار مي‌كنند، مدتها در راه بندان سرگردان‌اند، كمي تلويزيون مي‌بينند، كمي هم غذا مي‌خورند و سپس به خواب مي‌روند. پس فرصتي براي اصلاح خود و رسيدن به اهداف‌شان ندارند.

تفاوت عمده‌ي افراد موفق با ديگران در اين است كه انها قادرند تا هنگام رسيدن به مقصود دست از هدف خود برندارند و به تلاش ادامه دهند، در حالي كه ديگران، هر روز انجام اموري را كه بدان نياز دارند به روز بعد موكول مي‌كنند نه به اين دليل كه توانايي، استعداد و يا مهارت لازم جهت رسيدن به اهداف‌شان را ندارند بلكه به اين دليل كه انرژي جسماني‌شان كمتر از حدي است كه بتوانند بيش از اين به هدف‌شان بپردازند

چگونه مي‌توان جسم را تقويت نمود؛ اولين قدم تعيين برنامه‌اي براي تمام عمر است پيروي از برنامه‌هاي موفقيت هرگز موفقيت آميز نخواهد بود.

جسم سالم با تنفس سالم

اولين نكته براي كسب تندرستي، تنفس سالم است. تعجب مي‌كند؟ بسيار ساده است:

تنها در صورتي مي‌توانيد سالم بمانيد كه سلولهاي بدن شما سالم باشند سلولهاي بافتهاي مختلف بدن شما نياز به مواد غذايي و اكسيژن دارند. جريان خون اين مواد حياتي را به سلولها مي‌رساند؛ ما چگونه مي‌توانيم جريان خون خود را به شكلي كنترل كنيم كه محيطي پاك و مغزي براي سلول‌ها فراهم اورد؟ با كمك تنفس. تنفس مانند دكمه‌ي تنظيم كننده‌ي سرعت جريان خون است.
هر سلول مواد لازم را از خون مي‌گيرد و سموم داخل خود را دفع مي‌كند.

كه مقدار زياد از اين سموم و سلولهاي مرده از طريق لنف (ماده‌اي است كه اطراف سلول را فرا گرفته است)به غدد لنفاوي منتقل مي‌شود تا از طريق آنها دفع گردد. پس سلولهاي بدن براي سلامتي به گردش لنف نيز نياز دارند زيرا اين تنها راهي است كه مي‌تواند سلولهاي مرده و مواد سمي را از محيط سلولها پاك كند. تنها راه جريان يافتن لنف و تصفيه‌ي ان، تنفس و حركت دادن ماهيچه‌هاست
مطالعات اخير پزشكي نشان داده كه تنفس عميق در قفسه‌ي سينه خلأ ايجاد مي‌كند؛ اين خلأ لنف را مي‌مكد و بر جريان حركت لنف مي‌افزايد در حقيقت تنفس شكمي و ورزش سرعت طبيعي فرايندي نظافت سلولها را پانزده برابر مي‌كند دليل اينكه برخي از روشهاي تندرستي چون يوگا امروزه توجه بسياري از كارشناسان را به خود جلب كرده، اين است كه بر نحوه‌ي تنفس افراد بسيار موثرند
بهترين شيوه تنفس

1-با يك شماره، با كمك عضلات شكم، هوا را به داخل شش‌ها فرو بريد.

2-به اندازه چهار شماره هوا را درون شش‌ها حبس كنيد

3-با دو شماره و با كمك عضلات ديافراگم (عضله زير شش‌ها )هوا را بيرون بدهيد

اگر فرو بردن هوا براي شما 3ثانيه طول بكشد بايد انرا دوازده ثانيه حبس كنيد و در مدت شش ثانيه بازدم خود را بيرون بدهيد چرا مدت بازدم دو برابر مدت دم است؟

زيرا وقتي هوا را از شش‌ها خارج مي‌كنيد تمام سموم موجود در لنف‌ها از محيط سلولها خارج مي‌شود اما چرا بايد هوا را چهار برابر بيشتر در شش‌ها نگه داشت؟ با اين كار مي‌توانيد به اندازه‌ي كافي خون اكسيژن دار را در كنار سلولها نگاه داريد تا بتوانند اكسيژن را از خون جذب كنند علاوه بر اين لنف خود را به گردش وا مي‌داريد اين تمرين را هر روز، روزي 3بار هر بار ده مرتبه انجام دهيد. هر روز يك يا دو ثانيه به نگهداري هوا در ششها اضافه كنيد(ايده ال 28ثانيه)

با تمرين مداوم اين انرژي به حد انفجار خواهد رسيد، طوري كه بايد حتماً با تلاش بسيار آنرا تخليه كنيد و اين يعني سلامتي و تقويت جسم. هيچ نوع ماده غذايي و يا ويتاميني در جهان وجود ندارد كه بتواند همچون يك روش تنفسي صحيح به شما كمك كند.
تنفس در هواي آزاد

يكي ديگر از عوامل مهم در رساندن اكسيژن مناسب به سلولها، تنفس در هواي آزاد است ورزش در هواي آزاد مانند پياده‌روي و دويدن يكي از بهترين راه‌ها براي انجام تنفس صحيح است در غير اين صورت مي‌توانيد شنا كنيد. با شنا بدون اينكه هيچ فشاري تحمل كنيد تمام نرمش‌هاي هوازي را انجام خواهيد داد البته بهتر است قبل از شروع هر ورزشي ابتدا با پزشك خود مشورت كنيد.

كنترل نيروي غذاها

هفتاد درصد سرمايه ما و هشتاد درصد وزن شما را آب تشكيل مي‌دهد غذاي روزانه‌ي شما نيز بايد از آب غني باشد. تنها مواد غذايي‌اي كه در خود ميزان زيادي آب دارند، ميوه‌هاي تازه، سبزي‌ها و غلات هستند. نوشيدن هشت تا دوازده ليوان آب در روز اين ماده‌ي حياتي را به ميزان كافي به بدن شما خواهد رساند.

اگر ميزان آب در بدن كم باشد، مواد غذايي در بافتها تجمع مي‌كند. از طرفي خون غليظ‌‌‌تر مي‌شود و در سلولها نيز اكسيژن كافي براي سوزاندن مواد غذايي وجود ندارد. با كاهش جريان خون و لنف سلولها مرده نيز در بافتها باقي مي‌مانند با وجود تجمع اين همه مواد سمي و اضافي اگر راهي براي تصفيه و پاك ساختن بدن نيابيم مسلماً بيمار خواهيم شد.

دكتر برايس مي‌گويد:آب بهترين حلال جهان است. بنابر اين آگر آب به ميزان لازم به بدن برسد تمامي مراحل هضم، جذب و رفع بخوبي صورت مي‌گيرد و تأثير سود مواد زايد سمي با حل شدن آنها در اب و سپس دفع آنها از طريق پوست (عرق)، كليه (ادرار)و شش‌ها (بازدم)بر طرف خواهد شد.

تمرين امروز

در طي ده روز اينده به آنچه گفتم عمل كنيد: 1-با يك شماره هوا را فرو بدهيد به اندازه‌ي چهار شماره نگه داريد در دو شماره آنرا خارج كنيد. ده بار پشت سر هم و 3بار در روز اين كار انجام دهيد.

2-غذاي روزانه شما دست كم بايد هفتاد درصد يا بيشتر آب داشته باشد. با هر نوبت غذا سلاد بخوريد و در بين وعده‌هاي غذايي ميوه ميل كنيد. خواهيد ديد كه سطح انرژي‌تان تا چه اندازه تغيير مي‌كند اين انرژي قدرت ذهن‌تان را بالا خواهد برد و شما از سلامتي و جنب و جوشي كه لياقتش را داريد بهره‌مند خواهيد بود. به تدريج اين روشها برايتان عادت شده و بر كيفيت زندگي‌تان تأثير خواهد گذارد (به خاطر داشته باشيد براي بهره بردن از هر نعمت الهي روشي وجود دارد و روش لذت بردن از سلامتي همان است كه آموختيد، پس براي دستيابي به بدني سالم از اجراي روشها غفلت نورزيد.