انواع درز در خیاطی

انواع درز در خیاطی

 • درزها
  درزها بخش اساسی از تکنیک‌های دوخت در خیاطی هستند. در اصطلاحات خیاطی به خط دوختی که دو یا چند لایه پارچه را به هم متصل می‌کند، درز می‎گویند.
  در هنر خیاطی، بر اساس نوع کاربرد، جنس پارچه و یا حتی مدل لباس، انواع و اقسام درز وجود دارد. داشتن درزهای مرتب و تمیز از ویژگی‌های لباسی است که در اصطلاح تمیز دوخته‌شده است.

 

 • درز ساده
  درز ساده یا بخیه چرخ، پرکاربردترین نوع درز در خیاطی است. از ویژگی‌های این نوع درز این است که تقریباً برای هر نوع پارچه‌ای مناسب بوده و معمولاً با استفاده از چرخ‌خیاطی دوخته می‌شود. برای دوختن درز ساده، درحالی‌که دوتکه پارچه را به‌صورت رودررو، در مقابل هم قرار داده‎ایم، در امتداد خط دوخت و با رعایت فاصله ۵/ ۱ سانتی‌متری از لبه پارچه، درز را چرخ می‌کنیم، پس‌ از آن، خط درز را اتوکشی می‌کنیم و درزها را از هم بازکرده و درحالی‌که درزها باز هستند، بین آنها را نیز اتو می‌کنیم.

 

اتو کردن هر درز پس از دوخت آن، از ضرورت‌های خیاطی است. چراکه این کار ظرافت و زیبایی دوخت ما را بهتر نشان می‌دهد.

هنگام چرخ کردن درزها به‌صورت ساده، باید به نکات زیر توجه داشته باشیم:

الف: در زمان شروع چرخ کردن، سوزن چرخ بر روی خط درز و فرو رفته در پارچه باشد، چرا که اگر درحالی‌که سوزن در پارچه نیست، شروع به چرخ کردن کنییم، ابتدای دوخت ما صاف و مرتب نخواهد بود.

ب: حتماً در ابتدا و انتهای دوخت، دوخت را به‌صورت رفت و برگشتی تکرار شود تا در اصطلاح ابتدا و انتهای دوخت محکم‌کاری شود و در اثر استفاده، لباس شکافته نشود.

 

 • درز دوبله شکسته
  درز دوبله شکسته ازجمله درزهای مرسوم در خیاطی است. از این نوع درز غالباً در دوخت لباس‌های ورزشی، لباس‌های مردانه و لباس‌های دورو استفاده می‌شود.برای دوخت این نوع درز، ابتدا درز را به‌صورت ساده می‌دوزیم، سپس درزها را به یک‌طرف خوابانده و اتو می‌کنیم و بعد، یکی از اضافه درزها را به‌ اندازه‌ای قیچی می‌کنیم که ۳ میلی‌متر از آن باقی بماند، اضافه درز دیگر را تا کرده و اتو می‌کنیم و روی درز دیگر که مقداری از آن را چیده‌ایم، قرار داده و چرخ می‌کنیم.

 

نکته کلی در تا کردن درزها در این نوع از درز، این است که اگر درزها در برش‌های عمودی باشند، آن‌ها به سمت خط مرکز جلو و اگر در برش‌های افقی باشند، به سمت بالا تا می‌شوند. ضمناً درزهای افقی به سمت بالا، درزهای پهلو و سرشانه به سمت پشت و حلقه‌ آستین به سمت آستین قرار می‌گیرد.از این دوخت در مواقعی که نخواهیم درز را پاک‌دوزی کنیم و بعضی درزهای تزئینی استفاده می‌شود. درز دوبله شکسته در مقایسه با سایر درزها از استحکام بیشتری برخوردار است.

 

 • دو درزه فرانسوی
  این نوع درز، مناسب‌ترین درز برای دوخت پارچه‌های لطیف مانند حریر است و ظاهری بسیار زیبا و حرفه‌ای را به لباس می‌دهد.
  برای دوختن این نوع درز ابتدای دولایه پشت پارچه را روی‌هم قرار می‌دهیم، به‎عبارتی پارچه را پشت‌به‌پشت کرده و مانند روش دوخت درز ساده، درز را می‌دوزیم. پس از آن، جای دوخت را به‌گونه‌ای برش می‌زنیم که سه میلی‌متر از عرض
  دوخت باقی بماند. سپس جای دوخت را به دو طرف باز نموده و اتو می‌کنیم.
  حالا دیگر باروی پارچه کاری نداریم و آن را به‌طرف پشت برمی‌گردانیم و در امتداد خط دوخت تاکرده و اتو می‌کنیم.
  .جای دوخت ۳ میلی‌متری را که در ابتدای کار داشتیم، اکنون در داخل این تا پنهان می‌شود و ضخامت درز اول، درست در میان درز دوم قرار می‌گیرد. سپس به فاصله ۶ میلی‌متر از لبه تا دوخت می‌زنیم و پارچه را باز کرده و درز کامل شده را به یک سمت خوابانده و اتو می‌کنیم
  این نوع دوخت گزینه مناسبی برای مخفی کردن درزها در پارچه‌های نازک و لباس‌های نوزاد است.

 

 • درز در زاویه
  درز در زاویه یکی انواع خاص درز در خیاطی و دوخت دوز است و نسبت به سایر درزهای ذکر شده، کاربرد کمتری داشته اما از نکات و ظرافت بیشتری برخوردار است،
  برای دوخت درزهایی که در زاویه قرار دارند، ابتدا محل زاویه را با لایی‌چسب می‌ تا از ریش‌ریش شدن پارچه شما جلوگیری کند. پس‌ از آن محل زاویه را ۲ میلی‌متر مانده به‌جای درز، چرت زده و خطوط زاویه را روی هر دو قطعه پارچه، به‌طور دقیق مشخصمی‌کنیم پس از آن دو تکه پارچه را با سنجاق یا کوک ثابت کرده و درز را می‌دوزیم.
  بهتر است برای استحکام بیشتر دوخت در قسمت زاویه، از بخیه ریزتر استفاده شود و در هنگام چرخ‌کردن که به محل زاویه می‌رسیم، توقف کرده و با دست سوزن را در پارچه قرار د داده و پایه چرخ را بلند می‌کنیم و پارچه را چرخانده و دوخت را ادامه می‌دهیم.
  پس از اتمام چرخ‌کاری، درز را از سمت روی پارچه با پارچه مخصوص اتوکشی، اتو می‌کنیم.

 

 • درز منحنی
  درز منحنی از جمله درزهایی در خیاطی است که بیش از سایر درزها مهارت دست خیاط را می‌طلبد، برای دوخت این نوع درز ابتدا درز منحنی را روی پارچه منتقل کرده و خطوط درز را دقیقاً درصورتی‌که انحنا به سمت داخل باشد، با چرت و اگر به سمت بیرون است با کلیپ مشخص می‌کنیم.

شاید اصطلاحاتی مانند چرت‎زدن یا کلیپ‎زدن برای شما ناآشنا باشد. چرت زدن در اصطلاح، به برش چند میلی‌متری با نوک قیچی گفته می‌شود که علاوه بر درزهای منحنی برای علامت‌گذاری در نقاط موازنه نیز استفاده می‌شود و اما کلیپ زدن به برش‌های مثلثی شکلی گفته می‌شود که از اضافه درز جدا شده و غالباً در درزهای منحنی رو به بیرون، از آن استفاده می‌گردد.
همان‌طور که گفته شد پس‌ از آنکه درزهای منحنی را بر اساس موقعیت آن‌ها چرت یا کلیپ زدیم، درز را بر اساس نقاط موازنه سنجاق یا کوک زده و بدون اینکه خط دوخت تغییر کند، می‌دوزیم‌.
بهتر است درز منحنی را از سمت رو و با پارچه مخصوص اتوکشی اتو کنیم.