انواع دوخت، کوک در خیاطی

انواع دوخت، کوک در خیاطی

 • کوک ساده
  این نوع دوخت برای اتصال موقت تکه‌های لباس به کار می‌رود. در کوک ساده، طول هر کوک بین ۰/۵ تا ۱ سانتی‌متر است و در فواصل مساوی و در پشت و روی پارچه دوخته می‌شود.بهتر است هنگام کوک زدن، دقت شود که فواصل شلال‌های کوک تا لب پارچه، به‌طور مساوی باشند تا در هنگام چرخ کردن، خطوط چرخ تا لبه، صاف و یکنواخت باشند.

 

 • کوک ریز و درشت یا کوک نشان
  از این نوع کوک برای علامت‌گذاری خطوط الگو روی پارچه‌هایی که یک‌لا برش می‌خورند، استفاده می‌شود.
  همچنین برای اتصال دولایه پارچه نازک و یا اتصال پارچه به آستری نیز می‌توان از این نوع کوک استفاده کرد.
  در کوک نشان یک کوک ریز و یک کوک درشت را به‌صورت یکی در میان، باید به گونه‎ای بدوزیم که طول کوک درشت، یک سانتی‌متر و طول کوک ریز، ۰/۵ سانتی‌متر باشد.

 

 • کوک شلال
  به کوک‌های ریز و نزدیک به هم که در آن‌ها طول و فاصله کوک‌ها باهم برابر است، کوک شلال می‎گویند. تفاوت مهمی میان کوک شلال و کوک ساده وجود دارد و آن این است که کوک شلال نسبت به کوک ساده، استحکام و مقاومت بیشتری داشته و به همین جهت از کوک شلال برای پرو لباس‌های دوخته‌شده استفاده می‌شود. یکی دیگر از کاربرهای کوک شلال، استفاده از آن در دوخت‌های تزئینی در لباس است که معمولاً از این دوخت‌های تزیینی بر روی یقه، جیب‌ها، لبه‌های آستین و یا درجاهای دیگر لباس می‌توان استفاده کرد.

 

 • کوک شل
  به کوک شل در اصطلاح کوک راهنما هم گفته می‌شود و از آن برای علامت‌گذاری خطوط الگو روی پارچه استفاده می‌شود.
  هرچند بسیاری از افراد دست به دوخت از کاربن و رولت (شناخت بزارهای خیاطی) برای انتقال خطوط الگو بر روی پارچه استفاده می‌کنند، اما پیشنهاد خیاطان حرفه‌ای این است که در دزهای خاص مانند درزهای آستین و یقه، بهتر است از کوک شل برای علامت‌گذاری استفاده شود.

دوخت کوک شل همانند دوخت ساده است با این تفاوت که در آن، حلقه‌ای از نخ به‌صورت شل بر روی پارچه باقی می‌ماند، باید توجه داشت که هنگام دوخت کوک شل، نخ، گره زده نشود.

علاوه بر کوک زدن، دانستن نحوه قیچی کردن کوک شل، مهم و ضروری است؛ برای قیچی کردن کوک شل، دو طرف پارچه را از طرفین به‌گونه‌ای می‌کشیم که اضافه نخ در بین دو قطعه قرار بگیرد و سپس اضافات نخ را طوری که در هر دو طرف، بخشی از آن باقی بماند، قیچی می‌کنیم.

 

 • کوک بخیه
  از کوک بخیه برای اتصال دائم تکه‌های لباس استفاده می‌شود. این دوخت از استحکام بالایی برخوردار است و شباهت زیادی به دوخت درزهای ساده در چر خ‎های خیاطی دارد، برای دوخت کوک بخیه، کافی است دوخت را از راست به چپ شروع کرده و در هر کوک سوزن را در انتهای بخیه قبلی شروع کنیم و به همین ترتیب ادامه دهیم.

 

 • کوک جسته
  از این نوع کوک برای وصل لایی‌چسب (شناخت ابزارهای خیاطی) به پارچه و یا ثابت نگه‌داشتن یقه‌ها استفاده می‌شود، به‌طوری‌که لایی با شلال‌های کوچک اریب به پارچه وصل می‌گردد. این دوخت پارچه در پشت پارچه زده می‌شود و در آن، فواصل و طول شلال‌ها، یک سانتی‌متر است.