برش مدل از اریب پارچه

برش مدل از اریب پارچه

بعضی از مدل ها را اگر از اریب پارچه برش دهید،خود را به نرمی می اندازند و ایست خوبی خواهند داشت.لباسی که به صورت اریب برش خورده باشد،انحنای بدن را بهتر نشان میدهد و به اصطلاح روی بدن بهتر مینشیند،به نسبت لباسی که از راه پارچه تهیه میشود. برش اریب دقت زیادی به نسبت برش های معمولی نیاز دارد.ابتدا یک زاویه 45 درجه بین راه اصلی پارچه به صورت طولی و عرضی درست کنید.برای درز های دوخت اریب،4سانتی متر زاپاس محاسبه کنید.

راهنمایی های لازم برای دوخت اریب”

  • بر روی الگو با خط کش گونیا که یک ضلع آن در مقابل راه اصلی الگو قرار گیرد،یک خط با زاویه 45 درجه از خط مستقیم الگو و به نسبت راه اصلی پارچه،علامت بزنید.الگو را با توجه به راه جدید پارچه،به اضافه 4 سانتی متر زاپاس برای دوخت،روی یک لای پارچه قرار داده وبرش بزنید.تکه ای را که برش دادید بردارید و تکه بعدی را برش دهید.
  • برای دقیق بودن کار،خط دوخت را با صابون علامت بزنید.تکه ها را باهم بر روی سطحی صاف قرار دهید وبرای اینکه مانع از کج و یا بد فرم شدن آن شوید،آن ها را به هم کوک بزنید.روی نخ گره ایجاد نکنید تا موقع کوک زدن کار جمع نشود. به هنگام دوخت برش های اریب،تقریبا به فاصله هر 5 سانتی متر،نخ کوک را باز کنید.
  • درحال دوخت بر روی لبه اریب،به آرامی پارچه را بکشید.زیرا این عمل باعت میشود که درز دوخته شده خودش را بیندازد و از چین و چروک شدن هم جلوگیری میکند.
  • لباس دوخته شده را روی شانه لباس آویزان کنید. قبل از اینکه((تا)) ی پایین لباس را انجام دهید،24ساعت بگذرد که لباس آویزان بماند. زیرا دوخت اریب خودش را می اندازد. دامن را بر روی شانه لباس، به فاصله هر 2 یا3 سانتی متر سنجاق بزنید. برای آویزان کردن بلوز و بالاتنه زیر قسمت درز سزشانه،یک جفت اپل بگذارید تا لباس فرم خوبی به خود بگیرد.