پارچه های مخمل کبریتی و مخمل

پارچه های مخمل کبریتی و مخمل

مخمل کبریتی میتواند صد در صد نخ یا مخلوطی از نخ و پولی استر باشد.این نوع جنس پارچه انواع مختلف دارد که هر کدام نسبت به راه های آن نام مخصوصی دارد.

1- مخمل کبریتی هزار راه، که راه های آن ظریف و به هم چسبیده اند وهر 16 راه آن 2/5 سانتی متر است.

2- مخمل کبریتی با راه متوسط این نوع نسبت به نوع اول ضخیم تر و کلفت تر است و راه های آن نیز کمتر میباشد.

3- مخمل کبریتی با راه های عریض و پهن، این نوع مخمل راه های آن ضخیم تر و محکم تر میباشد و هر سه راه آن برابر2/5 سانتی متر است.

4- مخمل کبریتی با راه های نامنظم،یک نوع جدید تر است و راه های آن با اندازه های متفاوت و یک در میان میباشد.

5- مخمل کبریتی باریک، که به نظر میرسد از نوع کتان یا پوست انبوه است.از این جنس و نوع،برای درست کردن لباس های بچگانه و یا انواع لباس های ورزشی استفاده میشود.به راحتی قابل شستشو است. مدل های انتخابی شما باید به این تیپ پارچه بخورد،مخمل کبریتی با راه های پهن برای مدل های ساده و بدون برش و یا کم برش استفاده میشود.آن هایی که راه های باریک دارند و یا همین نوع آخربرای مدل های کمی پیچیده تر و برش دار استفاده میشود.

6- مخمل: مانند پارچه مخمل کبریتی میتوانید از نوع کتان یا مخلوطی از کتان و پولی استر باشد.اما حجم پرز های آن از مخمل کبریتی بیشتر و ارتفاع پرزهای آن کمتر است.این نوع مخمل راحت تر دوخته میشود واستقامت بیشتری نسبت به پارچه مخمل کبریتی دارد.

روش آماده کردن پارچه مخمل:

قبل از برش،ابتدا پارچه را آب انداخته و سپس با ماشین خشک کن آن را خشک کنید،تا پرز های آن خوابیده نشود،این عمل برای پارچه های مخملی که صد درصد کتان هستند،بسیار مهم است.البته اگر پارچه دارای رنگ تند باشد،ممکن است کمی از رنگ خود را از دست بدهد.شستن این نوع پارچه ها،حالت شفاف تری به آن میدهد. مخمل صد درصد کتان و یا کتان پولی استر ممکن است کمی آب برود. اما نوع کتان پولی استر آن کمتر از نوع کتان آن چروک میشود.

راهنمایی هایی برای دوخت:

پارچه های کرک دار مانند مخمل و مخمل کبریتی،هنگام دوخت،جا به جا میشوند. اما با پایه مخصوص مانند پایه چرخ دار و پایه های هدایت کننده این نوع پارچه ها،میتوان از جا به جا شدن و سُر خوردن آن جلوگیری کرد.با سنجاق در محل های دوخت را ثابت کنید.پارچه را از جلو و عقب پایه کاملا محکم با دستان خود نگه دارید.تا هنگام دوخت جابجا نشود.پارچه را به طرف خواب آن چرخ کنید.پهنای دوخت برای پارچه مخمل کبریتی 2/5 تا 3 میلی متر میباشد. لبه آزاد این نوع پارچه ها به راحتی ریش میشود،به همین دلیل ابتدا لبه آن را سردوز بزنید،تا با نوار های باریک (نوار اریب) لبه ها را بدوزید.پارچه مخمل کبریتی با راه های پهن را بهتر است با دست تا بگذارید و پس دوزی کنید و یا این که با نوار اریب این عمل را انجام دهید.