چند نکته برای دوخت جیر مصنوعی

1- چسب مخصوص: برای آماده کردن دوخت پارچه جیر مصنوعی میتوانید از نوار چسب های دوطرفه مخصوص استفاده کنید.نوار چسب را به تکه های 30 سانتی متری ببرید و روی پارچه از فاصله 3 میلی متری خط دوخت،بچسبانید.کاغذ بالای چسب را بردارید و پارچه بالای را روی آن بچسبانید.(از همان فاصله 3 میلی متری خط دوخت).هرگز روی چسب را ندوزید.زیرا بعد از دوخت باید چسب را از پارچه بردارید.

2- لایی چسب مخصوص برای پارچه های جیر: لایی را به پهنای 5 میلی متری ببرید.این لایی میتواند برای آماده کردن پارچه برای دوخت روی هم نیز استفاده شود.نوار لایی را روی لبه تکه زیری پارچه نزدیک خط دوخت قرار دهید و آن قسمت را به آرامی بخار دهید.

تذکر: دو لایه نباید برای همیشه به هم بچسبند.بعد از دوخت نوار برداشته میشود.این کارها تنها وسیله کمکی هستند تا هنگام دوخت دولایه پارچه جا بجا نشوند.

3- چسب لوله ای: این چسب برای آماده کردن دوخت یا وصل کردن لبه ها استفاده میشود.چسب را به آرامی روی لبه ها بمالید.بعد دولایه پارچه را به هم بچسبانید.اگر چسب را قبل از مصرف در یخچال بگذارید،خیلی بهتر میچسبد.این عمل موقتی میباشد و لایه ها میتواند قبل از اینکه چسب کاملا خشک شود از هم جدا شوند.این نوع چسب موقع شستن پارچه شسته میشود و از بین میرود.

4- روغن مایع سیلیکون: این روغن دوخت جیر مصنوعی را خیلی راحت تر میکند.یک قطره از این روغن را روی ماکو چرخ و روی پایه و سوزن بریزید.

5- دوخت با کمی کشش: موقع دوخت جیر مصنوعیفپارچه را با دست از جلو و عقب نگه دارید،تا به راحتی از زیر پایه عبور کند.با دستان خود جلو و عقب پایه را نگه دارید،و با گذاشتن انگشتان روی پارچه،پارچه را هدایت کنید.

6- پایه مخصوص برای پارچه جیر: این نوع پایه(پایه معمولی-a) تنها حرکت موقت لایه رویی و زیری پارچه را انجام میدهد. پایه چرخ دار(b) که پایه مخصوص دوخت پارچه هایی نظیر جیر (مخمل،چرم و پارچه های ضخیم و پرزدار) میباشد. به دلیل وجود غلطک در جلو پایه،پارچه به راحتی و به صورت منظم و یکنواخت حرکت میکند.