چندنکته برای استفاده از مخمل و مخمل کبریتی

1-پارچه های مخمل و مخمل کبریتی از سمت پایین به بالا،سایه دار و موج دار هستند.قبل از قرار دادن الگو بر روی پارچه،به خواب و سایه آن دقت و توجه کنید.قسمت خواب پارچه معمولا نرم تر و براق تر است و عکس خواب پارچه تیره تر میباشد.

2-تکه های الگو را روی پشت پارچه به وسیله صابون خیاطی یا سنجاق علامت گذاری کنی. از رولت های دندانه دار و کاربن برای این منظور استفاده نکنید،زیرا اثر بر روی پارچه میگذارد و باعث خراب شدن پرز های مخمل میشود.

3-هنگام اتو کشی کاملا دقت کنید وبه نرمی اتو بزنید.برای اینکه موقع اتو کشی روی پارچه علامتی باقی نگذارید از کاغذ های مخصوص برش استفاده کنید.کاغذ را دولا کرده و زیر درز را به نرمی اتو بزنید ویا از لوله های مخصوص اتو زدن درز،استفاده کنید.

4-تمام لبه های پارچه را برای جلوگیری از ریش ریش شدن،سردوز بزنید.سه نوع سردوز: (سردوز زیگزاگ) ( با نوار اریب لبه ها دوخته شود) ( با سردوز دو یا سه نخ) برای سردوزی سعی کنید از نخ بسیار نازک استفاده کنید.

5-درز های مخفی دوخته شده را به صورت پله ای قیچی کنید تا از رو کلفت و باد کرده به نظر نیاید. به این صورت انجام دهید که لبه زیری را به فاصله دو میلی متری بیشتر از لبه بالایی قیچی بزنید.

6-لبه هایی را که با نوار اریب دوخته اید را با دست پس دوزی کنید و به هنگام پس دوزی نخ را زیاد نکشید. این کار به نمای لباس جلوه بهتری میدهد.